Ilustrovaná Ústava České republiky

Autor: Jindřich Janíček
Nakladatel: Klímová Nikola – Take Take Take
Rok vydání: 2018
Počet stran: 157
ISBN: 978-80-906912-6-1

Ústavní texty dosud v tištěné podobě byly součástí ÚZ (úplné znění) z nakladatelství Sagit nebo vycházely jako různé drobné brožury, patrně však ne v podobě, která by byla vskutku knižní a reprezentativní. Po úspěchu projektu Ilustrována Ústava Slovenskej republiky slovenského nakladatelství 82 Book and Design Shop Adama Berky připravilo české nakladatelství Take Take Take Nikoly Klímové ve spolupráci s kreslířem Jindřichem Janíčkem Ilustrovanou Ústavu České republiky. Oba projekty vtipně propojuje úvodní ilustrace zobrazující slavnou fotografii premiérů Mečiara a Klause jednajících o vzniku samostatných republik pod stromem v zahradě brněnské vily Tugendhat.

Kniha je provedena ve státních barvách červené, modré a bílé a ve stejném tónu jsou nakresleny ilustrace. Jelikož publikace obsahuje toliko text Ústavy ČR a Listiny základních práv a svobod, není k samotnému obsahu potřeba nic dodávat. Díky členění knihy a přehlednosti ještě více vyniknou některé záměry ústavodárce plynoucí ze samého textu, a jistě by bylo možno vypozorovat další nuance, které s sebou nese toto vydání. Co se týče ilustrací, zde je potřeba poněkud korigovat název publikace, protože se nejedná o ilustrace k textu ve vlastním slova smyslu, neboť samy tyto texty se bez ilustrace obejdou. Kreslíř Jindřich Janíček se ve svých kresbách – kterých je v knize kolem čtyř desítek – věnuje momentkám, jejichž převažující téma je rasismus, ekologie (ničení krajiny) a také různé aktuální záležitosti (útok polonahé aktivistky na prezidenta u voleb, pročesávání lokálního vlaku v rámci uprchlické krize nebo billboardy s českou vlajkou u dálnic). Ilustrace jsou tak jistým osobním komentářem jejich autora a nemají tak úplně jasnou relevanci k ústavním textům – a vzhledem k jejich aktuálnosti je otázkou, zda budou dávat smysl čtenářům i za několik let – právě přesto však mohou vyvolat související podnětné zamyšlení a diskuze.

Publikaci jistě ocení všichni ústavní právníci, ale troufám si tvrdit, že nejenom ti, protože nikdy dosud nebyl základní zákon vydán v takovéto designové knižní podobě. V době, kdy někteří ústavní činitelé dlouhodobě ohýbají ústavní pravidla obsažené v Ústavě ČR, je nanejvýš důležité vyzdvihnout nejvýznamnější právní text v právním řádu, který je na místě ctít a stále se k němu vracet.