Myšlení rychlé a pomalé

Autor: Daniel Kahneman
Nakladatel: Jan Melvil Publishing
Rok vydání: 2012
Počet stran: 542
ISBN: 978-80-87270-42-4

V nedávné době se zde představovaná populárně naučná kniha objevila hned dvakrát v médiích. V magazínu Hospodářských novin Proč ne? ji doporučoval zakladatel Liftago Ondřej Krátký (https://procne.ihned.cz/c1-66547550-ondrej-kratky) a v přehledu „Deseti knih, které už máte mít přečtené“ v Deníku N k ní  autor uvedeného přehledu knih Petr Koubský, redaktor pro vědu a technologie, poznamenal, že pokud byste si měli přečíst jen jednu ze sestavy doporučovaných knih, nechť je to právě tato (https://denikn.cz/87587/deset-knih-ktere-uz-mate-mit-prectene-dozente-to-co-nejdriv/). Bestseller od laureáta Nobelovy ceny za ekonomii izraelsko-amerického psychologa Daniela Kahnemana, tak téměř sedm let od jeho českého vydání stále předchází jeho pověst.

Publikace kromě nezbytného úvodu a závěru sestává z pěti hlavních částí (nazvaných postupně „Dva systémy“, „Heuristiky a zkreslení“, „Přehnaná sebedůvěra“, „Volby“ a „Dvě já v nás“), které jsou vždy rozděleny do četných krátkých, ovšem obsahově nabitých podkapitol. Jako apendix publikace jsou připojeny dvě studie, které autor sepsal se svým dlouholetým spolupracovníkem Amosem Tverskym, a to „Úsudek v podmínkách nejistoty: heuristiky a zkreslení“ a stať „Volby, hodnoty a rámce.“ Kniha je opatřena také poznámkovým aparátem, odkazy a rejstříkem.

Troufám si tvrdit, že každý si v uvedené knize najde, něco, co jej zaujme. Já osobně vybírám pasáž věnovanou vlivu doby uplynulé od posledního jídla na rozhodování izraelských soudců o podmíněném propuštění v trestních věcech: „Podíl schválených žádostí se po každém jídle prudce zvyšoval, a to až téměř k nule těsně před jídlem (… )unavení a hladoví soudci mají tendenci s uchylovat ke snadnějšímu (= obvyklému) řešení, které znamená zamítnutí žádosti o podmíněné propuštění“ (s. 51). Jako každá psychologická studie, i tato má svá úskalí a žije si nadále svým životem a je komentována a kritizována. Přehledný článek, dávající prostor kritice předmětné studie lze nalézt tady: https://finmag.penize.cz/kaleidoskop/335595-vedci-prokazali-ze-opravdu-soudce-s-cukrem-v-krvi-nerad-saha-po-bici.

Knihu lze jistě doporučit těm, která zaujala neméně slavná „Černá labuť: následky vysoce nepravděpodobných událostí“ Nassima Taleba z roku 2007 (česky 2011). Není přitom náhodou, že v českém vydání je jedno-větné pochvalné doporučení od tohoto autora uvedeno na zadní obálce publikace. Daniel Kahneman z Černé labutě v mnohém vychází a shrnuje své dlouholeté poznatky z nepřeberného množství výzkumů a vědecké práce na poli psychologie, a právě i ekonomie, čímž dále rozvíjí některé koncepty zmíněné knihy. V tom ostatně je nesporná přednost představované publikace, neboť autor (ročník 1934) čerpá ze svých cenných zkušeností a poznatků, které podává v zhuštěné a čtivé podobě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *