Hledání rovnováhy aneb Život soudce

Autor: Tomáš Němeček, Josef Baxa
Nakladatel: Vyšehrad
Rok vydání: 2023
Počet stran: 216
ISBN: 978-80-760-1799-3

Novinář a právník Tomáš Němeček je neodmyslitelně spojený s rubrikou Právo a justice, která v Lidových novinách vycházela pod jeho vedením do roku 2013. Kromě toho je autorem hned několika zajímavých knih, které ve svém středobodu vždy měly osobnosti z řad ústavních soudců. Počínaje biografií Vojtěch Cepl: život právníka ve 20. století (Leges, 2010) přes knižní rozhovor s Pavlem Rychetským po prvním desetiletí na Ústavním soudu Diskrétní zóna (Vyšehrad, 2012) až po představovaný zcela aktuální knižní rozhovor s Josefem Baxou, který byl po vydání knihy v srpnu jmenován předsedou Ústavního soudu. Je typické, že Tomáš Němeček s novinářským instinktem umí vždy v pravou chvíli přijít s aktuálním tématem.

Josef Baxa byl dlouhodobě nepřehlédnutelný od devadesátých let jako významný představitel plzeňské právnické fakulty a v době nultých let dále rovněž jako předseda Nejvyššího správního soudu, u jehož vzniku ostatně stál. Právě těmto dvěma obecně známým stěžejním profesním kariérám se knižní rozhovor podrobně zabývá. Opomenuto přitom není ani předlistopadové působení v trestní justici a následné angažmá na rehabilitacích, takže jde o svědectví moderních českých dějin. Shodou okolností byl po vydání knihy také Josef Baxa novináři konfrontován s jím souzeným případem pokusu o opuštění republiky s ohledem na případ kandidáta na ústavního soudce Roberta Fremra. Zdá se s podivem, že při pečlivosti Tomáše Němečka s tímto rozhodováním tázaného nekonfrontoval už v knižním rozhovoru.

Knižní rozhovor není nijak rozsáhlý, přesto pokrývá vše podstatné. Lze jen doufat, že po prvním desetiletí na Ústavním soudu Tomáš Němeček naváže dalším knižním rozhovorem o posunu z malého ústavního soudnictví – jak se někdy správnímu soudnictví přezdívá – na Nejvyšším správním soudě do velkého ústavního soudnictví na Ústavním soudě. Z představovaného knižního rozhovoru vyplývá, co už je obeznámenému čtenáři známo. Tedy že Josef Baxa je výrazná osobnost české justice, která svým angažmá i kultivovaným mediálním vystupováním pomáhá budovat důvěru veřejnosti v tuzemskou justici. Zbývá se ptát, jaký bude Baxův Ústavní soud (v porovnání s Kesslerovým, Holečkovým, Rychetského Ústavním soudem)? Na to nám dá odpověď až budoucí vývoj. 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *